• Multiplier workshops for Policy-making Capacity in Adult and Further Education in Ireland
  Maynooth University, through its Department of Adult and Community Education, have participated in a funded Erasmus + European project, entitled DIMA (Developing, Implementing and Monitoring Adult Education Strategies), which aims to encourage development of effective strategies to increase adult participation in education and training across Europe.

  Read more

 • DIMA workshop at the Younger Staff Training
  (19 September 2017, 13:30-15:30 ) The event was organized by Aleksandra Kozyra, EAEA membership officer, and attended by 18 adult education professionals from all over Europe and beyond.

  Read more

 • DIMA 4th Newsletter
  This is the fourth and last newsletter of the DIMA project (A Toolkit for Developing, Implementing and Monitoring Adult Education Strategies). The main aim of DIMA project was to create a practical and innovative toolkit for developing, implementing and monitoring coherent and participative adult education strategies.

  Read more

Vitajte na stránke projektu DIMA. Projekt DIMA (Nástroj pre rozvoj, implementáciu a monitorovanie stratégií vzdelávania dospelých) je Erasmus+ program, ktorého cieľom je vyvinúť praktický nástroj pre rozvoj a monitorovanie stratégií zameraných na vzdelávanie dospelých (ďalej len ako „Nástroj DIMA“).

 

Informácie o projekte a DIMA výstupoch môžete získať prostredníctvo Vášho Android mobilného zariadenia tak, že si stiahnete z Google Play DIMA aplikáciu.
Kliknite sem pre stiahnutie DIMA aplikácie: